زندگی در استرالیا

استرالیا در یک نگاه

اُسترالیا Australia کشوری است در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور وسیع دنیا و بیش از ۶/۴ برابر بزرگ‌تر از ایران است. استرالیا یکی از قلمروهای همسود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌ است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به حساب می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.

تاریخ
بر اساس شواهد به جای مانده، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانالهایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند.
نخستین بار هلندی‌ها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیزه کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند را اکتشاف کردند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت . هلندی‌ها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی ماند.

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ جولای ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد. بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند. در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرلیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند.

جغرافیا
استرالیا یا اقیانوسیه با ۶/۷ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی و تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوههای جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از دو هزار و هفتصد ک. م. طول دارد. این رود با پیوستن به رود مورای که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳۱۳۴ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماما استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان پس از روسیه، کاناد،ا چین، ایالات متحده و برزیل است . وسعت کشور استرالیا بهمراه جزیره تاسمانیا، تقریبا" برابر با وسعت ایالات متحده آمریکا میباشد. این سرزمین 50 درصد بزرگتر از اروپاست اما تراکم جمعیتش از لحاظ وسعت کمترین درصد جهان را دارد. استرالیا تنها کشوری است که یک قاره کامل را پوشش میدهد. آب و هوای عجیب آن (چنانکه به آن 4 فصل در یک روزمیگویند)، وجود حیوانات دیدنی٬ گونه های مختلف زیست محیطی تنوع خاصی را به این کشور داده است. مرکز این سرزمین٬ پست و اطراف آن مرتفع است. در قسمت پست مرکزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس قرار دارد و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد که آن را سلسله جبال آلپ می نامند.
طبیعت استرالیا نواحی بسیار حاصلخیزی دارد که نقش موثری در تغذیه دنیا را داراست. قسمت مرکزی آن خشک و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی سر سبز و معتدل است.
استرالیایی ها بیش از 3000 ساعت در سال آفتاب می بینند. محصولات استرالیا نیشکر ٬ پنبه ٬ غلات ٬ گوشت گاو ٬ پشم گوسفند و گوشت شتر مرغ است. رودخانه های مهم آن «دارلینگ و مورای» است که به یکدیگر متصل شده اند.
استرالیا سواحل بسیاری دارد و در سواحل آن سنگ های تزیینی بسیار زیبایی یافت می شود که بسیار ارزشمندند ..
کالگورلی» در استرالیای غربی معدنی از طلاست و در واقع استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان می باشد.
بلند ترین راه آهن جهان واقع در تقاطع «نالار بورپلین» است که از «نارینا» در استرالیای غربی تا نزدیک واتسون» در استرالیای جنوبی کشیده شده است. در استرالیا جاده ها و بزرگراه های طویلی وجود دارد. برای مثال «ایردرکایگانا» در استرالیای غربی بلندترین بزرگراه در استرالیاست که 850 کیلومتر طول دارد . در ضمن یکی از جاده های طولانی که از «پرت تا ادلید» کشیده شده 2700 کیلومتر طول دارد که همه این جاده ها اتوموبیل روست. مرز آبی است. جمعیت
جمعیت کنونی استرالیا بیش از ۸/۲۰ میلیون نفر است و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۳/۱ است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود. بومیان استرالیا حدود نیم میلیون نفر تخمین زده شده‌اند که دو و نیم درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند.

آب و هوا در استرالیا

بزرگترین جاذبه ی استرالیا برای بسیاری از مهاجرین ،خصوصا کسانی که از نیمکره ی شمالی به این کشور می آیند آب و هوای معتدل و شیوه ی زندگی در این کشور است.استرالیا کشوری برعکس سایر کشورهاست و گرمترین منطقه ی آن در شمال و سردترین منطقه ی آن در جنوب آن واقع شده است.
تغییرات آب و هوایی در استرالیا به شدت دیگر قاره ها نیست چرا که دور تا دور آن با دریا احاطه شده است و نواحی کوهستانی کمی دارد.در استرالیا فصل ها مخالف نیمکره ی شمالی است مثلا هنگامی که در اروپا تابستان است در استرالیا زمستان است و برعکس.در اکثر نواحی استرالیا مطبوع ترین فصل ها بهار و پاییزند، بجز در ایالت تاسمانی که تابستان مطبوع ترین فصل آن به شمار می آید.
در شمال استرالیا که منطقه ی استوایی است فقط دو فصل دیده می شود:فصل بارانی (از نوامبر تا آوریل) و فصل خشک و کم باران (از می تا اکتبر) در حالی که در جنوب استرالیا تمام فصول دیده میشوند :بهار (سپتامبر تا نوامبر) ، تابستان (دسامبر تا فوریه) ، پاییز (مارس تا می) و زمستان (ژوئن تا آگوست) .
میانگین تابش خورشید در روز در شهرهای بزرگ استرالیا از پنج ساعت تا هشت ساعت متفاوت است. ژانویه گرمترین ماه در اکثر مناطق جنوبی است در حالی که در تاسمانی و ویکتوریای جنوبی فوریه گرمترین ماه سال است.گرمترین نقطه ی استرالیا ماربل بار است که معمولا دمایی بین ۳۸ درجه تا ۴۲ درجه دارد.توصیه میشود چنانچه تحمل گرمای زیاد را ندارید از اقامت در شهرهای پرث و بریس بین خودداری کنید و به شهرهای خنک استرالیا از جمله سیدنی ،ملبورن،آدلاید و هوبارت بروید.در زمستان در شهرهای هوبارت و یا کانبرا و آدلاید ممکن است تگرگ و گاهی برف ببارد.استرالیا بعد از قطب جنوب پایین ترین میزان بارش باران را نسبت به قاره های دیگر دارد.
آب و هوای برخی شهرهای استرالیا
سیدنی (NSW) : آب و هوای سیدنی در مناطق مختلف متفاوت است اگر چه در بیشتر مواقع آب و هوای آن معتدل است.در سیدنی میزان بارش باران نسبت به مراکز ایالت های دیگر بیشتر است.بارش باران در تمام طول سال در این شهر یکسان است و حتی در تابستان نیز بارش آن کماکان ادامه دارد.در سیدنی در حدود ۱۵۰ روز از سال باران می بارد و پر باران ترین ماهها آوریل و ژوئن هستند.دمای هوا در روز به ندرت به کمتر از ۱۰ درجه میرسد و حداکثر دمای آن ۱۷ درجه است.از نسیم های خنک دریایی که در سیدنی می وزد هم نباید غافل شد.

کانبرا(ACT) : در کانبرا چهار فصل مشهود و تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد است.این شهر در مرکز و به دور از دریا است لذا دمای هوای آن مانند شهرهای نزدیک دریا در استرالیا معتدل نیست.کانبرا سردترین مرکز ایالتی در زمستان است و دمای هوا در شب در حدود صفر درجه نیز پایین میرود.کانبرا به داشتن هوای پاک معروف است.
کویینزلند / بریس بین : کویینزلند در جنوب آب و هوای نیمه استوایی و در شمال آب و هوای استوایی دارد و هم فصل خشک و هم فصل پر باران دارد.در شمال کویینزلند رگبار و جاری شدن سیل امری معمولی به شمار می آید.تولی که پر باران ترین شهر استرالیاست در این ایالت قرار دارد.سیل و خشکسالی در مناطق روستایی متداول است.بریس بین یکی از آفتابی ترین شهرهای استرالیاست.در روز حدود ۸ ساعت هوا آفتابی است.در مناطق ساحلی آن نیز هوا با نسیم های خنک دریایی معتدل میشود.
ملبورن / ویکتوریا : وضعیت جوی در ملبورن بسیار متغییر است و ممکن است در یک روز هوای چهار فصل را تجربه کنید(آب و هوایی مانند انگلستان).ویکتوریا معمولا آب و هوای معتدلی دارد.ملبورن پاییزی معتدل و تابستانی گرم دارد.
آدلاید : آب و هوایی مدیترانه ای دارد.تابستان های خشک و طولانی و زمستان های کوتاه و معتدل.بارندگی بیشتر بین آوریل و اکتبر است.شب ها معمولا هوا معتدل میشود.در کل هوای گرمی دارد.
پرث : آفتابی ترین پایتخت ایالتی در استرالیاست.تابش خورشید در روز در حدود ۸ ساعت ادامه دارد.بیشتر در ماههای اکتبر و آوریل باران می آید.در پرث زمستان معتدل و آفتابی است.
تاسمانی / هوبارت : تاسمانی آب و هوایی معتدل و چهار فصل را دارد.این ایالت سردترین منطقه استرالیاست.گاهی بادهای سرد که از جنوب می آید بر آب و هوای آن تاثیر میگذارد.در هوبارت تابش خورشید ۵ ساعت در روز است.میزان دمای آب در این منطقه بسیار پایین تر از دیگر مناطق است و برای شنا کردن بسیار سرد است.

اقتصاد و سیاست در استرالیا

اقتصاد
استرالیا داراى اقتصاد پررونقى است و سیستم اقتصادى آن به سبک کشورهاى غربى شامل هر دو بخش خصوصى ( تجارت آزاد ) و دولتى مى باشد، تولید ناخالص داخلى آن، از نظر برابرى ارزى کمى بالاتر از کشورهاى انگلستان، آلمان و فرانسه است. این کشور در رتبه بندى ملل متحد ( سال 2006 )، ازنظر پیشرفت انسانى، در رتبه سوم قرار گرفت و درسال 2005 نیزدر شاخص کیفیت زندگى، رتبه ششم را به خود اختصاص داد. عدم وجود صنایع تولیدى مبتنى بر صادرات، نقص عمدۀ اقتصاد استرالیا مى باشد. اخیرا بالا رفتن نرخ کالاهاى صادراتى و افزایش توریست، تا حدى سبب کاهش این مشکلات شده است. با این وجود، استرالیا سومین کشور توسعه یافته دنیاست که بیشترین میزان کسری بودجه معاملات پایدار را داراست.

از سال 2007، 10,334,800 نفر مشغول به کار شده اند و میزان بیکارى 4.6% بوده است. بخش خدماتى اقتصاد که شامل صنعت توریسم، بخش آموزش و خدمات مالى مى باشد، 69% و بخش کشاورزى و منابع طبیعى به ترتیب 3 و 5 درصد از تولید ناخالص داخلى را تشکیل مى دهند که این میزان اساسا بر روى کارآیى بخش صادرات تاثیر گزار مى باشد. کشورهاى ژاپن، چین، آمریکا، کره جنوبى و نیوزیلند، بزرگترین بازار صادرات استرالیا را در دست دارند.

استرالیا دارای اقتصاد بسیار شکوفا در سال های اخیر در دنیا بوده است . سرعت رشد اقتصادی بسیار بالا نرخ بهره پایین از جمله مسایل قابل توجه در این کشور بوده است . استرالیا دارای سطح استاندارد زندگی بسیار بالایی است . سرمایه گذاری های بسیاری در بخش های زیر بنایی همانند آموزش، سلامتی و حمل و نقل کرده است . واحد پول استرالیا دلار می باشد. استرالیا دارای یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است . طبیعت تماشایی استرالیا، محیط چند ملیتی مردمی مهربان و ترکیب آب و هوا و نحوه زندگی آن را به یکی از بهترین مکان های توریستی دنیا تبدیل کرده است.

کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بهترین در دنیا است. شهر ملبورن استرالیا به عنوان بهترین شهر دنیا در سال های 2002 ـ 2003 ـ 2004 انتخاب شده است و شهرهای دیگر آن هم جز 10 شهر برتر دنیا قرار دارند.
سیاست
نظام کشور فدرال استرالیا بر مبناى سلطنت مشروطه بوده و دولت آن نیز از نظام پارلمانى تبعیت مى کند. «الیزابت دوم» ملکه ی این کشور است و مقام او جدا از سلطنت مشروطه و حیطه مشترک المنافع میباشد.

نژاد، ادیان و مذاهب در استرالیا

نژادها
سرزمین استرالیا از دهها هزار سال پیش، زیستگاه گروههایی از انسان‌ها بوده‌است. بومیان استرالیا که با نام Aboriginals شناخته می‌شوند ساکنان قدیمی استرالیا هستند. گمان می‌رود اجداد این افراد در حدود چهل هزار سال پیش از جنوب آسیا به این مکان مهاجرت کرده باشند. از جمعیت بومیان استرالیا به تدریج کاسته شده و امروزه بومیان، بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند. مردمان این کشور، گروههای مختلفی از اروپاییان می‌باشند که بیشتر شامل انگلیسی‌ها و اسکاتلندی‌ها، ایرلندی‌ها، هلندی‌ها، یونانی‌ها و پرتغالی‌ها می‌شوندد. از دیگر نژادها می‌توان چینی‌ها، ژاپنی‌ها ، ایرانیان و افغانها را نام برد. ادیان و مذاهب
تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت را اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین،

آسیای جنوب شرقی، هند و خاور میانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، بیش از ۷۰٪ استرالیائی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند و بیش از ۱۵٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده‌اند. بودیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.

فرهنگ و هنر در استرالیا

فرهنگ و هنر با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری‌ و تئاتر بود. بهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند. اپرا، رقص باله، ارکسترسمفونی‌ها، بازیگران، نمایش‌نامه نویسان، شرکت‌های هنری و غیره توسط مجلس استرالیا حمایت می‌شدند. دولت‌های فدرال بر روی کمپانی‌های رادیویی استرالیایی مستقل از شبکه رادیویی و تلویزیونی سراسری سرمایه‌گذاری کردند. استرالیا همچنین دارای شرکت‌های رسانه‌ای، روزنامه و مجلات زیادی است که به فرهنگ منطقه‌ای کمک بسزایی می‌کند. اگرچه برخی از آن‌ها هم اکنون متعلق به خارجی‌ها است. زبان و خط زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه‌های بومیان استرالیا نیز در آن وارد شده‌است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق مختلف وجود دارد. زبانهای دیگر مانند ایتالیایی، یونانی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.
علایق و فرهنگ مردم مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش دارند. از 20 میلیون استرالیایی 7 میلیون نفر به ورزش های مختلف حرفه ای مشغول هستند که تعداد کمی نیست. البته در استرالیا بیش از 120 ملیت وجود دارد زیرا یک کشور مهاجر نشین میباشد. استرالیایی ها به برگزاری جشن ها علاقه زیادی دارند . آنان همه جشن های ملیتی مختلف را در کشورشان برگزار میکنند. زبان اصلی آنان انگلیسی است اما مهاجرین با هم میهنان خود به زبان محلی صحبت میکنند. مردم استرالیا بسیار خوشگذران هستند . آنان ایام تعطیل خود را به دشت و مراتع و سواحل دریا میروند و غذای خود را در آنجا میل می کنند . مردم استرالیا به روزنامه و مجله خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از 1200 عنوان مجله در کشور استرالیا به چاپ می رسد .

درباره جامعه ایرانیان استرالیا

جامعه ایرانیان استرالیا که کامیونیتی ایرانیان نیز نامیده می شود به کلیه ایرانیانی گفته می شود که صرف نظر از قومیت، گویش، مذهب و یا عقاید سیاسی در استرالیا زندگی می کنند.
استرالیا کشوری است که ملیتهای متفاوتی در آن در کنار یکدیگر زیست می کنند. به این ملیتها معمولا این امکان داده می شود که برای خود باشگاه، خانه فرهنگی، کتابخانه، عبادتگاه، سالنهای گردهم آیی و هم چنین مراکزی بوجود آورند که به حل مسایل و مشکلات تازه واردین بپردازد. این مراکز هم چنین رابط بین ایرانیان مقیم و دولت استرالیا نیز به شمار میروند.
بیشترین تجمع ایرانیان استرالیا در شهر سیدنی قرار گرفته اند. شاید دلایل آن را رونق تجاری بیشتر و همچنین شرایط آب و هوایی معتدل توصیف کرد. منازل ایرانیان سیدنی عمدتا در منطقه پاراماتا و چتسود قرار گرفته اند ولی در دیگر مناطق نیز ایرانیان به طور پراکنده به چشم میخورند. بیشترین تجارت ایرانیان در زمینه سوپرمارکت، رستوران، امور حقوقی، املاک و تجارت فرش میباشد.
در بین جامعه ایرانیان استرالیا افراد تحصیل کرده بسیاری وجود دارند که در مشاغل دولتی و بخشهای خصوصی استرالیا از جمله، زیر مجموعه های پزشکی و مهندسی فعالیتهای چشمگیری دارند. تعداد قابل ملاحظه ای از آنان نیز بکارهای غیر تخصصی مشغولند.
چندین مدرسه فارسی زبان نیز در نقاط مختلف شهر قرار دارد. این مدارس فقط یک روز در هفته (شنبه ها) به مدت چند ساعت دایر است.
ایرانیان مایلند مراسم ختم و خاکسپاری درگذشتگان خود را مطابق با سنتهای مذهبی ایران و زمانی که ایران را ترک کرده اند برگزار کنند.
اکثریتی از ایرانیان با وجود دوری از کشور همچنان آداب و رسومی چون دید و بازدیدهای نوروزی، چهارشنبه سوری، و سیزده بدر را هر ساله برگزار می کنند.
فارسی زبانان در استرالیا
اداره مهاجرت استرالیا در 133 طبقه بندی گویش زبانی، فارسی را یکی از زبانهای رایج و شناخته شده در این کشور معرفی می کند که با توجه به اهمیت موضوع سعی شده است به وضعیت فارسی زبانان ساکن در این منطقه مانند، ایرانیان، افغانی ها و کردها اشاره کرد. درباره مردم تاجیک که قاعدتا جزو فارسی زبانان به حساب می آیند به علت فقدان گزارش واطلاعات آماری از بحث در مورد آنان صرف نظر شده است .
همچنین کردها به علت وجوه مشترک زبان و فرهنگی از ملیت های متفاوت، خودشان را یک ملت در استرالیا محسوب می کنند. با وجود این بخشی از آنان فارسی زبان هستند که ضروری به نظر رسید برای شناخت آنان مجموعه ای اطلاعات و آمارهای لازم ارائه شود.
پراکندگی ایرانیان:
پراکندگی ایرانیان در استرالیا ،بطور عمده در شهرهای سیدنی ،ملبورن،پرت و بریزبیناست .از کل جمعیت ایرانیان مهاجر بر اساس آمار رسمی ،تعداد 9323 نفر در ایالت "نیو ثاوت ولز" و در مرکز آن یعنی شهر سیدنی ساکن هستند.
به عبارتی دیگر، نیمی از جمعیت ایرانیان در این شهر متمرکز است و تعداد مراکز هنری و فرهنگی، رستورانها، فروشگاه ها، دفاتر تجاری و... جواب گوی تعداد زیادی از ایرانیان در این شهر می باشد.

در منطقه پاراماتا بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن هستند و مناطق راید، بلاک تاون و هورنز بای به ترتیب، متمرکزترین تجمع ایرانیان به شمار می روند .

تعطیلات رسمی در استرالیا

روز استرالیا
روز ملی استرالیا یا Australia Day یاد و خاطره ی اولین دسته مهاجران به سرزمین استرالیا در «پورت جکسون»، توسط کاپیتان «آرتور فلیپ» را گرامی میدارد. روز ملی استرالیا هر ساله در این کشور، مورخ ۲۶ ژانویه تعطیل رسمی میباشد.
سیدنی
همه ساله «دارلینگ هاربر» سیدنی در ۲۶ ژانویه، شاهد جشن نور افشانی و برنامه های متنوع رایگان بوده است. برنامه ها شامل باندهای موسیقی، برپایی نمایشگاه هنرمندان مختلف، اجرای خوانندگان کشورهای مختلف به زبان محلی خود، رنگ آمیزی صورت با طرحهای مختلف برای کودکان، صرف غذاهای بین المللی و ... خواهد بود. پیش از اجرای مراسم آتش بازی در ساعت ۲۱، نمایشی از یک کشتی بادبانی که با نورهای رنگی آذین بندی شده است به اجرا در خواهد آمد.
ملبورن
در شهر ملبورن، برنامه های مختلفی از روز جمعه ۲۵ ژانویه تا دوشنبه ۲۸ بر پا میباشد. این برنامه های متنوع شامل کمدی، بر افراشتن پرچم، نمایشگاه خودروهای قدیمی، کنسرتهای مختلف با هنرنمایی خوانندگان دیگر کشورها به زبان رسمی آن کشور، و مراسم آتش بازی در «داک ریس»، و «واتر فرانت» برگزار میگردد.
پرت
شهر پرت نیز همه ساله شاهد با شکوه ترین جشن سال خود در این شهر میباشد. برنامه های آتش بازی در ساعت ۹ شب، و برنامه های باندهای موزیک، «لاتاری وست»، «اسکای ورکرز»، به ترتیب از ساعت ۴ بعد ازظهر به اجرای مراسم خود میپردازند. امسال در جشن سال ۲۰۰۸ بیش از بیست هزار مواد محترقه و نورافشان در امتداد رودخانه «سوان» تعبیه شده است.
روز انزک
روز انزک / ANZAC Day در استرالیا و نیوزیلند در تاریخ ۲۵ آوریل تعطیلى رسمی میباشد. این تعطیلی بمناسبت یادبود ورود ارتش استرالیا و نیوزیلند به سواحل گالیپولى Gallipoli» در « داردانلز» واقع در شمال غربى کشور ترکیه برگزار مى شود.
مناسبت تاریخ
New Year's DayJanuary-1
Australia DayJanuary-26
Valentines DayFebruary-14
(Western Australia(Labour Day))March-1
World Day of PrayerMarch-6
International Women's DayMarch-8
Canberra DayMarch-12
Good FridayApril-6
Easter MondayApril-9
Easter MondayApril-17
Anzac DayApril-25
Labour DayMay-3
(Northern Territory(May Day))May-3
Polish National DayMay-3
Red Cross DayMay-8
Chronic Fatigue Syndrome DayMay-12
International Midwives DayMay-12
Nurse's DayMay-12
National Jordan DayMay-25
Salvation Army Red Shield AppealMay-30
No Tobacco DayMay-31
International Children's DayJune-1
Mabo DayJune-3
World Environment DayJune-5
Corpus ChristiJune-7
NAIDOCJuly-2 to July-9
School's Tree DayJuly-27
National Tree DayJuly-29
International Day of the World's Indigenous PeopleAugust-8
Saint Mary Mackillop DayAugust-8
(in honor of Princess Diana(White Rose Day))August-31
Austrialian National Flag DaySeptember-3
International Day of PeaceSeptember-15
International Day of Older PeopleOctober-15
World Rural Women's DayOctober-15
Remembrance DayNovember-11
International Day for People with a DisabilityDecember-3
International Volunteers DayDecember-5
Christmas DayDecember-25
Boxing DayDecember-26
Proclamation DayDecember-26
New Year's EveDecember-31

بزرگترین مراکز خرید در استرالیا

گروه تجاری وست فیلد بزرگترین دارنده مراکز خرید جهان با داشتن ۱۲۱ مرکز خرید در کل دنیا در رتبه نخست جای دارد
. Knox City shopping Centre
مرکز خرید « ناکس و ناکس اوزون» در حومه شرقی شهر ملبورن واقع شده است. این مجتمع با مساحتی بالغ بر ۱۴۲٫۶۷۴ متر مربع و دارا بودن ۳۵۰ فروشگاه بزرگترین مرکز خرید در نیمکره جنوبی به شمار می رود.
ناکس شاپینگ سنتر در مجاورت خیابان Stud Road و بزرگراه Burwood در منطقه Wantirna South واقع گردیده است. این مرکز خرید در تاریخ ۹ نوامبر سال ۱۹۷۷ گشایش یافت و شامل ساختمان چهار طبقه «مایر» و سینماهای دوقلو و همچنین تعداد زیادی فروشگاه می باشد.

فروشگاههای عمده این مرکز شامل Myer, Coles, Kmart, Target, Lincraft, Harvey Norman Dick Smith Electronics PowerHouse, Borders Books and Music, Toys R Us, Rebel Sport, JB Hi-Fi, Virgin Music, Blockbuster Video می باشد.
این مجتمع عظیم همچنین دارای چندین شعبه «فست فود» از جمله McDonalds, Red Rooster, Nando's Subway, Krispy Kreme KFC, و Hungry Jack'sمی باشد.

وست فیلد «فونتین گیت»
وست فیلد «فونتین گیت» مرکز خریدی در منطقه «نارورن» می باشد که در حومه جنوب شرقی ملبورن استرالیا قرار گرفته است و پس از «ناکس سیتی» دومین و بزرگترین مرکز خرید در نیمکره جنوبی کره زمین به شمار می رود.
این مرکز خرید دارای ۳۱۶ فروشگاه بوده و از جهت تعداد فروشگاهها رتبه سیزدهم را به خود اختصاص داده است. «فونتن گیت» در سال ۱۹۷۰ تاسیس و توسط گروه تجاری «وست فیلد» در سال ۱۹۹۰ خریداری شد. این مرکز دارای چندین فروشگاه زنجیره ای از جمله Kmart, Coles, Safeway, BiLo, Big W Target, Aldi بهمراه ۳۱۶ فروشگاه متنوع میباشد. طبق قرارداد منعقد شده، فروشگاه زنجیره ای «دیوید جونز» بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ با مساحتی بالغ بر ۵۰۰¸۱۲ متر گشایش خواهد یافت.

یکی از قسمتهای تفریحی این مجتمع(The Street) نام دارد که از فروشگاههای متنوعی از جمله، کتابفروشی، کافه، سینماهای متعدد و ... تشکیل یافته است. در ماه اوت ۲۰۰۷ در پی رایزنیهای انجام گرفته با شهردار شهر «کیسی»، برنامه ی گسترش این مرکز خرید با بودجه ی معادل دویست میلیون دلار به تصویب رسید که از جمله میتوان به طرح جدید ساختمانی «دیوید جونز»، بهمراه تاسیس ۱۱۰ فروشگاه و ایجاد ۱۲۰۰ پارکینگ خودروی جدید اشاره نمود. اغلب بجای «فونتین گیت شاپینگ سنتر» «مال» (مرکز خرید) گفته میشود. دلیل نامگذاری این مرکز به «فونتین گیت» وجود چند فواره آب در محل درب ورودی آن بوده است.


Westfield وست فیلد پاراماتا: مرکز خرید « Westfield » در منطقه پاراماتا در شهر سیدنی واقع شده است. این مرکز توسط گروه تجاری وست فیلد اداره می گردد. مساحت آن تقریبا ۱۳۹٫۰۰۰ متر مربع می باشد و در پنج طبقه مجزا بنا شده است.
طبق آمار سال ۲۰۰۶، تعداد کل فروشگاههای این مرکز ۵۰۳ باب مغازه بوده است. سومین و از جمله بزرگترین مراکز خرید استرالیا بعد از «ناکس سیتی سنتر Knox City Centre» و وست فیلد « فونتن گیت» هر دو در ملبورن بحساب می آید.
این مرکز خرید بعد از «وست فیلد بندای Bondi Westfield» دومین و بزرگترین مرکز خرید استرالیا بشمار میرود. بازسازیهای اخیر انجام شده باعث ایجاد فضای بیشتر و افزایش غرفه های خرید در این مرکز تجاری شده است. در خارج از مرکز خرید، سرویسهای نقلیه عمومی برای رفاه حال شهروندان قرار دارد، بطوریکه این مرکز به قطارهای شهر سیدنی متصل است.
در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۰۶ ساختمان مجزایی برای سینما در این مکان راه اندازی شد. ورودی به ساختمان سینما از طریق خیابان « فیتسگراد» و ساختمان داخلی طبقه چهارم امکان پذیر می باشد.
این سالنهای سینما در مجموع «گریتر یونیون Greater Union » نامیده می شوند که شامل سه سالن Gold Class، یک سالن تاتر GMAX و هفت سالن سینمای عمومی می باشد. همچنین سه شعبه مک دونالد نیز در این ساختمان فعال می باشند.
Southland Shopping Centre
مرکز خرید «ساوث لند» یا «وست فیلد ساوث لند» که در ۱۶ کیلومتری مرکز شهر ملبورن واقع شده است، یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری منطقه Cheltenham به شمار می آید.
این مجتمع با مساحتی بالغ بر ۱۲۸٫۰۰۰ متر مربع از نظر وسعت چهارمین مرکز تجاری در شهر ملبورن و پنجمین مرکز در کل استرالیا می باشد. بعد از «وست فیلد پاراماتا»، این مرکز بیشترین تعداد فروشگاه را در خود جای داده است.
وست فیلد «بندای جانکشن»
«وست فیلد بندای جانکشن» در منطقه ای از شهر سیدنی بنام «بندای جانکشن» قرار دارد. این مرکز خرید در ایالت نیو ساوث ولز و با مساحتی معادل ۰۰۰¸۱۳۵ متر مربع از لحاظ وسعت دومین مرکز خرید بشمار می آید. در حال حاضر از نظر تعداد فروشگاه، این مرکز با ۵۰۴ فروشگاه بعنوان اولین مرکز در استرالیا بشمار میرود.
رتبه مرکز محل شمار فروشگاه
1Westfield ParramattaParramatta, New South Wales525
2Westfield SouthlandCheltenham, Victoria487
3ChadstoneEast Malvern, Victoria482
4Westfield MirandaMiranda, New South Wales482
5Westfield Bondi JunctionBondi Junction, New South Wales450
6Highpoint Shopping CentreMaribyrnong, Victoria400
7Westfield ChermsideChermside, Queensland391
8Knox City Shopping CentreWantirna South, Victoria360
9Westfield PenrithPenrith, New South Wales348
10Westfield LiverpoolLiverpool, New South Wales342
11Erina FairErina, New South Wales330
12Westfield HornsbyHornsby, New South Wales326
13Westfield MarionMarion, South Australia322
14Westfield Fountain GateNarre Warren, Victoria316
15Westfield Garden CityMount Gravatt, Queensland312
16Castle TowersCastle Hill, New South Wales311
17Canberra CentreCivic, Australian Capital Territory310
18Centro BankstownBankstown, New South Wales303
19Pacific FairBroadbeach, Queensland300
20Westfield Whitford CityHillarys, Western Australia299
21Warringah MallBrookvale, New South Wales290
22Westfield CarindaleCarindale, Queensland281
23Westfield ChatswoodChatswood, New South Wales270
24Macarthur SquareCampbelltown, New South Wales270
25Westfield CarouselCannington, Western Australia268
26Westfield WodenPhillip, Australian Capital Territory268
27Westfield TuggerahTuggerah, New South Wales264
28Indooroopilly Shopping CentreIndooroopilly, Queensland260
29Westfield HurstvilleHurstville, New South Wales254
30Sunshine PlazaMaroochydore, Queensland250
31Westfield Mt DruittMt Druitt, New South Wales248
32Westfield Tea Tree PlazaModbury, South Australia246
33Macquarie CentreNorth Ryde, New South Wales240

ایالتها و شهرها در استرالیا

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت هاست. پایتخت آن شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از ملبورن، سیدنی، بریزبین، آدلاید و پرت. ایالتها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:
 1. نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
 2. کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبین می‌باشد.
 3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.
 4. تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.
 5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.
 6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پِرت می‌باشد.
 7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.
 8. سرزمین پاینخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.

ایالت های استرالیا
1-استرالیای جنوبی (در انگلیسی: South Australia) یکی از ایالتهای کشور استرالیاست که در جنوب این کشور قرار دارد. مرکز استرالیای جنوبی شهر آدلاید است.
شهرها
 • آدلاید
 • بندر آگوستا
 • بندر پیری (Port Pirie)
 • بندر لینکُلن
دانشگاهها
 • دانشگاه استرالیای جنوبی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه فلیندرز
2-استرالیای غربی بزرگترین ایالت استرالیا (از لحاظ مساحت) است که یک سوم غربی این کشور را اشغال می کند و با ایالات "استرالیای جنوبی" و "منطقه شمالی" مرز دارد. این ایالت پس از جمهوری یاقوتستان در روسیه, بزرگترین ناحیه استانی در جهان است. پایتخت این ایالت شهر پرث است.
3-ویکتوریا (در زبان انگلیسی: Victoria) ایالتی است واقع در جنوب شرق کشور استرالیا. مرکز ایالت ویکتوریا شهر ملبورن است.
مرکز ویکتوریا، شهر بزرگ ملبورن است که دومین شهر استرالیا به حساب می‌آید. از دیگر شهرهای مهم این ایالت می‌توان به اینها اشاره کرد:
 • بالارت Ballarat
 • بندیگو Bendigo
 • لاتروب Latrobe City
 • بنالا Benalla
گردشگاهها
 • صخره‌های دوازده حوّاری
 • جزیره فیلیپ
 • راه بزرگ اقیانوسی
 • دره یارا
4-تاسمانی ، نام جزیره و ایالتی است در جنوب شرق استرالیا. تاسمانی در 200 کم جنوب پاره خاوری قاره اقیانوسیه ، جای گرفته است و تنگه بس این دو توده خشکی را از هم جدا می کند . شمار مردمانش 484.700 تَن ( مارچ 2005 ، اِی بی اِس ) و گستره اش 68.332 کم مربع ( 26.383 مایل مساحت ) می باشد . تاسمانی خود را ایالت طبیعی (Natural State) و جزیره بازیابی جوانی (Island of Rejuvenation) می خواند که به محیط طبیعی فراوان و تقریبا دست نخورده اش باز می گردد. 40% از تاسمانی رسما حفاظت شده ، پارک ملی و میراث جهانی است. مرکز آن شهر هوبارت است.
5-نیو ساوت ولز (در انگلیسی: New South Wales) یا "ولز جنوبی جدید" نام یکی از ایالتهای کشور استرالیاست. مرکز این ایالت شهر سیدنی است که بزرگترین شهر استرالیاست. ایالت نیو ساوت ولز پر جمعیت ترین ایالت استرالیاست که در جوب شرق این کشور قرار گرفته است. نیو ساوت ولز با ۶۶۵۷۴۰۰ نفر، پر جمعیت ترین ایالت استرالیاست و یک سوم کل جمعیت استرالیا را در خود جای داده است. برخی شهرهای مهم آن آن عبارتند از:
 • بلک تاون
 • ساوترلند
 • ولنگونگ
 • نیوکاسل
6-کوئینزلند (English: Queensland)نام یکی از ایالتهای کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد.
پایتخت کوئینزلند شهر بریزبین است که در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته است. شهرهای مهم دیگر آن گلد کست، کنز، تاونزویل، مکای و راکهمپتون می باشند. مساحت کوئینزلند ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می آید. جمعیت آن نیز ۴۰۷۰۴۰۰ نفر است که بیشتر در شهرهای کرانه شرقی ایالت مستقر شده اند و مرکز و غرب ایالت تقریبا خالی از سکنه است[1]. جنوب کوئینزلند دارای آب و هوای نیمه استوایی است و شمال آن اقلیم استوایی دارد. غرب ایالت و مرکز آن نیز از علفزارها و زمینهای نیمه خشک پوشیده شده است.
کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه می باشد و دارای یک پارلمان و دولت محلی است. فرماندار جاری کوئینزلند Quentin Bryce نام دارد. نام کوئینزلند برگرفته از نام ملکه ویکتوریا ملکه بریتانیا است.
شهرها
 • بریزبین
 • گلد کست
 • مکای
 • راکهمپتن
 • تاونزویل
 • سان شاین کست
 • کَنز
 • روما
 • توومبا

شهرهای استرالیا
1-آدلاید شهری در استرالیا و پایتخت ایالت استرالیای جنوبی است. آدلاید یکی از شهرهای زیبای استرالیا است. این شهر یکی از شش شهر پر جمعیت استرالیا می باشد. آدلاید دارای بیش از 1200000 جمعیت می باشد.
2-بریزبین (نام انگلیسی آن Brisbane و تلفظ درست آن بریزبن brɪz.bən است) مرکز ایالت کوئینزلند در کشور استرالیا است. جمعیت کلان شهر بریزبین ۱۸۲۰۴۰۰ نفر است که ۹۸۹۱۵۲ نفر آن در شهر بریزبین و بقیه در شهرهای اقماری آن زندگی می کنند. بریزبین بعد از سیدنی و ملبورن سومین شهر بزرگ استرالیاست. ساختار شهری بریزبین همانند دیگر شهرهای بزرگ استرالیا مشتمل بر مرکز شهر (Central Business District, CBD) و تعداد زیادی محله (Suburb) است.
دیدنیهای بریزبین
 • رودخانه بریزبین
 • پارک کرانه جنوبی رودخانه بریزبین South Bank Parklands
 • گردشگاه کوهستانی کوت تا Mt. Coot-tha با نمای کامل از شهر
 • چشم انداز کانگورو پوینت Kangaroo Point
 • کتابخانه ایالتی کوئینزلند Queensland State Library
 • ساختمان کازینو
 • ساختمان شورای شهر بریزبین
 • موزه نیروگاه برق Powerhouse Museum
3-بندر داروین (در انگلیسی: Darwin) مرکز ایالت سرزمین شمالی در کشور استرالیاست.داروین در کناره خلیج بیگل و دریای تیمور بنا شده و 1660 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت داروین در سال 2005 برابر ۱۱۱۳۰۰ نفر برآورد شده است. این شهر از نظر نظامی اهمیت دارد و پایگاههای نظامی زیادی در آن هست. همچنین پرورشگاههای آبزیانی چون کروکدیل و ماهیان از صنایع مهم آن به شمار می رود. اطراف داروین پارکهای حفاظت شده زیادی دارد که به دلیل داشتن تمساح های خطرناک شهرت دارند. "دانشگاه چارلز داروین" مهمترین مرکز آموزش عالی آن است.
داروین دارای آب و هوای استوایی است و در فصلهایی از سال، بارندگی های شدید دارد. در مجموع دارای دو فصل مرطوب و خشک است. میزان بارندگی سالانه در آن بیش از ۱۷۰۰ میلی متر است. داروین عمدتا دارای هوایی مرطوب و بسیار گرم است.
دیدنیهای داروین
 • یادمان استوارت
 • موزه تلگراف
 • معبد چینی
 • باغهای گیاهی جرج براون
 • پارک جنگلی ملّی چارلز داروین
 • غارهای کوتا کوتا Cutta Cutta Caves Nature Park
 • پارک جنگلی ملّی کاکادو Kakadu National Park
4-راکهمپتون یا راکهمپتن (در انگلیسی: Rockhampton) شهری است در شرق کوئینزلند استرالیا. این شهر در کناره اقیانوس آرام و در مرکز کوئینزلند قرار گرفته و فاصله آن با بریزبین بیش از ششصد کیلومتر است. آب و هوای نیمه استوایی دارد و جمعیت آن کمتر از شصت هزار نفر است. ناحیه ای که این شهر در آن قرار گرفته به نام "کوئنیزلند مرکزی" شهرت دارد هرچند این ناحیه در شرق این ایالت است نه در مرکز آن. دانشگاه کوئینزلند مرکزی در این شهر قرار دارد. 5-سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیو ساوت ولز است. نیمی از ایرانیان مهاجر به استرالیا یعنی 9323 نفر در شهر سیدنی ساکن هستند
استرالیا حدود 280 هزار نفر مسلمان دارد که بیشتر آنها در دو شهر سیدنی و ملبورن زندگی می کنند.
6-ملبورن با جمعیتی برابر با 3.7 میلیون نفر، دومین شهـر پر جمعبت استرالیا به حساب می آید.(تـخمین 2007)این شهر درجنوب شرقی کشوراسترالیا قرار گرفته است و پایتخت ایالت ویکتوریا و منزلگاه بیش از %70اهالی این ایالت می باشد. ملبورن در سال 1835، چهل و هفت سال پس از ورود اولین اروپائیان، بوسیله مهاجرینی آزاد بنیان نهاده شد. با هجوم جویندگان طلا در دهـه 1850، ملبورن از یک اقامتگاه موقت در اطراف رود یارا به یک کلانشهر در حال رشد تبدیل شد.به سال 1865 "ملبورن حیرت آور"مهمتـرین وپرجمعیت ترین شهر استرالیا بود.از سال 1901 تا سال1927 که کانبرا ساخته شد،فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد میکرد.
امروزه ملبورن یکی از مراکز مهمِ فعالیتهای تجاری،صنعتی وفرهنگی است تا آنجا که اغلب از آن به عنوان پایتخت ورزشی و فرهنگی استرالیا یاد می شود.این شهر همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم فرهنگی و ورزشی استرالیاست. المپیک تابستانی 1965 و بازیهای مشترک المنافع 2006 در این محل برگزار شد. ملبورن بابت معماری ویکتوریایی اش شهرت یافته است.این معماری منحصر به فرد شامل ساختمان نمایشگاه سلطنتی که میراثی جهانی است وهمچنین چشم اندازهای قابل توجهی هـمچون ایستگاه خیابان فلیندرز، میدان کریکت ملبورن و شبکه گسترش یافته تراموا است که به لـحاظ گستردگی در نیمکره جنوبی بزرگترین ودر جهان سومین است. همچـنین ملبورن چندین نوبت به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی شناخته شده است.
7-مکای یا ماکای (در انگلیسی: Mackay) نام یکی از شهرهای ایالت کوئینزلند استرالیاست. این شهر در شمال شرق این ایالت و در ساحل اقیانوس آرام قرار دارد.
مکای شهری است با آب و هوای نیمه استوایی که در نُه صد کیلومتری شمال بریزبین قرار گرفته است. این منطقه در سال 1970 توسط بریتانیائی ها مشاهده شد و کاپیتان کوک برخی مناطق آن را نامگذاری کرد مرکز تولید شکر در استرالیا است و به پایتخت شکر استرالیا شهرت یافته است. یک سوم شکر تولید استرالیا، محصول این منطقه است. جمعیت این شهر اندکی بیش از ۸۲ هزار نفر است.

دیدنیهای مکای
 • باغهای گیاهی منطقه ای
 • پارک ملی اونگِلا
 • جزیره های ویتساندی Whitsunday Islands
 • صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا
8-هوبارت و یا هُبارت (در انگلیسی: Hobart) نام شهری بندری در استرالیاست که مرکز ایالت تاسمانی این کشور می باشد. هبارت در سال 1802 ساخته شده و در حال حاضر بیش از ۲۰۲ هزار نفر جمعیت دارد.
9-پرت مرکز ایالت استرالیای غربی در کشور استرالیا است. جمعیت 1،477،800 نفری پرت ، این شهر را به بزگترین شهر غربی استرالیا تبدیل کرده است . همچنین این شهر چهارمین شهر بزگ استرالیا نیز محسوب می شود .این شهر در سال 1829 توسط کاپیتان James Stirling کشف شد. 10-کانبـِرا پایتخت کشور استرالیا است. جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار تن دارد و بزرگ‌ترین شهر نابندری استرالیا به شمار می آید. در ۳۰۰ کیلومتری جنوب سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال خاوری ملبورن واقع است. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به پایتختی استرالیا برگزیده شد. این شهر به عنوان شهری که کاملاً با نقشه قبلی ساخته شده‌است با دیگر شهرهای استرالیا تفاوت دارد.
کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا، پارلمان و دادگاه عالی این کشور و بسیاری دیگر از اداره‌های دولتی را در خود جای داده‌است. کانبرا همچنین مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی استرالیاست.
11-کنز (در انگلیسی: Cairns با تلفظ کَنز، کِنز و کِینز) نام یکی از شهرهای ایالت کوئینزلند در کشور استرالیاست.این شهر در شمال شرق این ایالت و در فاصله ۱۷۰۰ کیلومتری از مرکز آن بریزبین قرار دارد. کنز تا سیدنی بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر فاصله زمینی دارد[۱].. این شهر دارای آب و هوای استوایی است که بیشتر گرم و مرطوب می باشد. شهرت آن به دلیل نزدیکی به صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا است. کنز شهری بندری است که در کناره های دریای کورال و اقیانوس آرام قرار گرفته. جمعیت کنز بیش از ۱۲۸ هزار نفر است که چهاردهمین شهر بزرگ استرالیا به حساب می آید. دانشگاه جیمز کوک در کنز قرار دارد. دیدنیها
 • جزیره سبز
 • جزیره فیتزروی
 • ساحل اِلیس
 • ساحل کلیفتون
 • ساحل ماکانز
 • صخره های بزرگ مرجانی استرالیا
 • موزه کنز
12-گُلد کوست (در انگلیسی: Gold Coast ) به معنی ساحل طلایی یکی از شهرهای توریستی استرالیا در ایالت کوئینزلند است. این شهر در آخرین نقطه جنوب شرق این ایالت قرار گرفته و هم مرز با ایالت نیو ساوت ولز می باشد.
گلد کوست در کناره اقیانوس آرام بنا شده و به همین دلیل درازای آن در امتداد شمال به جنوب بسیار بیشتر از عرض آن می باشد. این شهر از شرق به اقیانوس آرام، از غرب به "رشته کوههای بزرگ جدا کننده"، از جنوب به ایالت نیو ساوت ولز و از شمال به بریزبین محدود می شود. گلد کوست آب و هوای نیمه استوایی دارد.
امروزه گلد کوست یکی از مناطق به سرعت در حال رشد استرالیا به حساب می آید. ناحیه گلد کوست در سال 2006 بیش از نیم میلیون نفر جمعیت داشته است که با این حساب دومین شهر بزرگ کوئینزلند و ششمین شهر بزرگ استرالیا به حساب می آید. گلد کوست به خاطر سلسله آسمانخراش های مرتفع که در کنار دریا قرار گرفته اند شهرت یافته است.
مناطق و شهرکها
 • سِرفِرز پارادایز Surfers Paradise
 • نِرَنگ Nerang
 • ساوت پورت South Port
 • بِرلی Burleigh
 • آلبرت Albert
 • گِی وِن Gaven
 • بِرُد واتر Broad Water
 • کولون گاتا
سواحل
 • سِرفِرز پارادایز Surfers Paradise یا بهشت موج سواران
 • بِرُد بیچ یا ساحل گسترده
 • بِرلی بیچ Burleigh
 • مِین بیچ یا ساحل اصلی
 • پالم بیچ یا ساحل نخل
پارکها
 • پارک ملی تمبورین
 • پارک ملی اسپرینگ بروک
 • پارک ملی لَمینگتون
 • پارک ملی بِرلی هِد
شهربازی ها
شامل پارکهای موضوعی:
 • دریم وُرلد
 • سی وُرلد
 • مووی وُرلد
 • وِت اَند وایلد
 • وایت وات

شرایط زندگی و کار در استرالیا

هزینه های زندگی
به یاد داشته باشید که هزینه های زندگی بر اساس نحوه زندگی شما تعیین میشود.با این حال قیمت تعداد زیادی از مایحتاج زندگی روزانه را تا حد امکان به صورت ریز برای شما نوشته ام. امیدوارم مفید واقع شود.

تلفن
تلفن کابلی(اجاره ای) هفته ای 5 دلار
موبایل هفته ای 25-5 دلار
اینترنت
در کتابخانه های بزرگ اغلب به صورت رایگان است. هفته ای 20 - 0 دلار
هزینه سلامتی
بر اساس استاندارد جهانی سالی 349 دلار
خرید مواد غذائی هفته ای 70 - 40 دلار
پرتغال (1 کیلو) 2.51 $
شیر(2لیتر) 2.96$ پنیر (500گرم) 4.27$
کره(500گرم) 3.12$ بیسکوئیت (1کیلو) 8 $
برنج (1کیلو) 1.93$
گوشت
گوشت کبابی گاو (1 کیلو) 11.23 $ گوشت گاو بدون استخوان(1 کیلو) 20$
ران بره (1 کیلو) 9.49 $ ران خوک (1 کیلو) 6.92 $
مرغ یخی (1 کیلو) 3.64$ سوسیس (1 کیلو) 5.31$
میوه جات
موز (1 کیلو) 2.48 $
گوجه فرنگل (1 کیلو) 4.03 $ هویج (1 کیلو) 2.19 $
هلو (1 کیلو) 3.25 $ آناناس (1 کیلو) 3 $
سیب زمینی (1 کیلو) 1.60 $ پیاز (1 کیلو) 2.63 $
مختلف
تخم مرغ (1جین) 3.16 $ شکر (2 کیلو) 1.90 $
مربا (1 کیلو) 6.08 $ قهوه (1 کیلو) 42 $
بنزین (1 لیتر) 1.19 $ دستمال کاغذی (بسته ای) 2.08 $

وضعیت کار در استرالیا
بزرگترین مشکل شما در پیدا کردن کار در استرالیا زبان انگلیسی است.هرچه زبان را روانتر صحبت کنید احتمال یافتن کار مناسب تری دارید.مشکل دیگر نداشتن سابقه کار در استرالیاست چون سابقه کار کشور دیگری را زیاد اهمیت نمیدهند.در مجموع کار فراوان است فقط اندکی دوندگی میخواهد.باید دائما رزومه و سوابق خود را در سایتهای اصلی کاریابی استرالیا بگذارید و روزنامه شنبه صبح را بدقت زیر و رو کنید.اسم این سایتها و روزنامه را در زیر آوردهام.ثبت نام در این سایتها رایگان و قیمت روزنامه ۲ دلار و نیم است.به محض استقرار باید از طریق اینتر نت مشغول به کاریابی شوید.ممکن است در ابتدا کار مرتبط با رشته تان را نیابید ولی ناامیدنشوید.ولی در کل پایین ترین نوع کار هم درآمدش ۲ برابر هزینه اجاره خانه شما هست.
http://seek.com.au سایت کاریابی
http://www.careerone.com.au سایت کاریابی
http://jobs.com.au سایت کاریابی
http://mycareer.com.au سایت کاریابی
پیدا کردن کار
به نقل از مهاجر استراليا
یکی از مهمترین ترین قسمتهای مهاجرت پیدا کردن کار مناسب میباشد برای پیدا کردن کار راه های مختلفی وجود دارد :
۱.موسسات کار یابی که اگر ویزای PRداشته باشید میتوانید با مراجعه به آنها و ثبت نام و ارائه گزارش از نوع فعالیتها و تخصص خود روی کمک آنها حساب باز کنید که یکی از فعالترین آنها که سر تاسر استرالیا فعالیت میکند را میتوانید در آدرس http://www.ames.net.au پیدا کنید در ضمن این AMESبا AMESی که در زمینه language فعالیت میکند متفاوت است.
۲.از طریق سرچ در سایت http://www.jobsearch.com.au که اطلا عات خوبی میتوانید پیدا کنید.
۳.از طریق راهنمایی دوستان و اشنایانی که به محیط و موقعیتهای محلی آشنایی کافی دارند.
۴.از طریق مراجعه مستقیم به صاحبان مشاغل که اونها را می توانید در yellow pageها یا white page ها پیدا کنید با مراجعه به سایت
http://www.whitepage.net.au میتوانید بدون نیاز به بودن در استرالیا به آدرسها و تلفن های آنها دسترسی پیدا کنید .
و..... من پیشنهاد میکنم سعی کنید با مرا جعه به سایتهای بالا مهارت خود را در استفاده از امکانات انها افزایش دهید .با نحوه نوشتن رزومه آشنا بشید و یک رزومه کامل از خود اماده کنید و پس از ورود به استرالیا اول از همه محل ثابت زندگی خود را مشخص کنید زیرا استرالیا خیلی پهناوره و شما نیاز دارید که محل کارتان به محل زندگیتان حداقل فاصله را داشته باشد و در انتخاب محل زندگی و کار حتما"نزدیک بودن آنها به ترن استیشن و باس استیشن را در نظر بگیرید زیرا شما حداقل ۴الی ۵ ماه بعد از ورود به استرالیا قادر به خرید اتومبیل و رانندگی با سبک و قانون متفاوت از ایران خواهید بود.
از اینکه گوشی تلفن را بردارید و مستقیم به صاحبان مشاغل تماس بگیرید و بگویید که دنبال کار میگردید بدون اینکه آنها اگهی در خواست استخدام داده باشند هیچ ترسی به خود راه ندید. اگر هر گونه مصاحبه کاری رفتید بدون رودربایستی(که یکی از خصوصیات اخلاقی ما شر قی است) در مورد میزان حقوق و ساعت کار خود سوال کنید.سعی کنید برای مصاحبه حتما" سر موقع و با ظاهری آراسته و لباس مناسب همچون کت و شلوار و کراوات حضور پیدا کنید.تاثیرش را خواهید دید.در ضمن تا می توانید از توانیهای خود تعریف کنید(کار هایی که میتوانید انجام دهید) از نکات مثبت شخصیتی خود بگویید و اصلا" به این ضرب ا لمثل که می گوید مشگ ان است که خود بوید نه آنکه عطار بگویید توجهی نکنید.در ضمن پس از پیدا کردن کار پور سانت ما یادتان نرود.
ای مصاحبه حتما" سر موقع و با ظاهری آراسته و لباس مناسب همچون کت و شلوار و کراوات حضور پیدا کنید.تاثیرش را خواهید دید.در ضمن تا می توانید از توانیهای خود تعریف کنید(کار هایی که میتوانید انجام دهید) از نکات مثبت شخصیتی خود بگویید و اصلا" به این ضرب ا لمثل که می گوید مشگ ان است که خود بوید نه آنکه عطار بگویید توجهی نکنید.در ضمن پس از پیدا کردن کار پور سانت ما یادتان نرود. .

هزینه ها در استرالیا

هزینه های شروع زندگی در استرالیا
-هزینه اجاره یک خانه معمولی با توجه به محل و نوع ساختمان از 150 تا 350 دلار استرالیا در هفته متغیر است.برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه تمیز در حدود 80 متر در محله های خوب شمال سیدنی با ایر کاندیشن و گاز در حدود 270-280 دلار است.در محله های ارزانتر خانه های قدیمی ساخت تمیز دوخوابه بدون ایر کاندیشن و گاز حدود 200-240 دلار و سوئیتهای کوچک در حداقل قیمت بین 180-200 دلار در هفته هستند.(دلار استرالیا فعلاٌحدود 700 تومان است)
البته اجاره کردن خانه اینجا شرایط خاصی دارد و به این راحتی نیست و برای تازه واردین ممکن است زمان زیادی ببرد چون حداقل دو نفر معرف به علاوه حساب بانکی خوب و 100 امتیاز مدرک شناسایی (شامل گذرنامه 60 امتیاز و گواهینامه رانندگی بین المللی 50 امتیاز ) نیاز دارید.همراه داشتن ترجمه گواهی عدم سوئ پیشینه نیز به شما کمک میکند.برای سکونت در هتل هم شبی 100 دلار را کنار بگذارید چون اگر خیلی شانس بیاورید حداقل یک هفته باید دنبال خانه بگردید.در صورت نیاز به کمک در مورد اجاره کردن خانه با من مکاتبه کنید تا کلیه مدارک لازم را در اختیار شما بگذارم.
-هزینه داشتن تلفن ماهانه 35$ است و هر تماس داخلی 15 سنت و میزان دقیقه آن مهم نیست.
-هزینه داشتن گاز معمولا شامل 150$ ودیعه است و سه ماه یکبار قبض آنرا دریافت میکنید.
-هزینه داشتن برق معمولا شامل 200$ ودیعه است و سه ماه یکبار قبض آنرا دریافت میکنید.
-هزینه خرید موبایل متغیر است.از بین سرویس دهندگان موبایل به شما که تازه وارد هستید Vodafone را پیشنهاد میکنم.سیم کارت Vodafone همان سیستم GSM است و میتوانید از گوشی خودتان استفاده کنید.سیم کارت مجانی است و در فرودگاه میتوانید آنرا با 10$ شارژ تهیه کنید.هزینه شماره هایی که با 1800 شروع میشوند مجانی و سایر شماره ها دقیقه اول 80سنت و دقایق بعدی 60 سنت است.شارژ این موبایل در تمام فروشگاه های بزرگ موجود است.
-هزینه خرید لوازم اولیه زندگی : (قیمتها حدودی است)

ماشین لباسشویی خوب 700 دلار استرالیا به بالا
ماشین لباسشویی معمولی 450 دلار استرالیا
یخچال خوب 1000 دلار استرالیا به بالا
یخچال معمولی 500 دلار استرالیا
مبلمان کامل خوب 3000 دلار استرالیا به بالا (شامل دو کاناپه و میز و میزتلویزیون و...)
مبلمان کامل معمولی 1500 دلار استرالیا
تختخواب یکنفره و دونفره از 100 تا 1000 دلار استرالیا
تشک یکنفره و دونفره از 150 تا 1000 دلار استرالیا
جارو برقی خوب 100 دلار استرالیا

هزینه های ادامه زندگی در استرالیا
به طور کل هزینه خورد و خوراک در استرالیا بسیار مناسب است و برای خانواده ای دو نفره با ماهی ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار قابل گذران است.هزینه اصلی دیگر شما هزینه های رفت و آمد است که مناسبترین آنها ترن است و روزی ۱۰ تا ۱۵ دلار را برای این مورد در نظر بگیرید.هزینه های برق و گاز زیاد است و باید در مصرف آنها دقت کرد.هزینه هاش درمانی شما تا حدودی زیر پوشش مدیکر است (به غیر از هزینه های دندان پزشکی و ارتوپدی) ولی برای اطمینان بیشتر بیمه های تکمیلی خصوصی نیز وجود دارند.از هزینه های خطر ناک اینجا هزینه مراسم تدفین است که امیدوارم تا ۱۰۰ سال دیگه بهش برنخورید و گرنه حدود ۵ تا ۱۰ هزار دلار آب میخوره! از اون وحشتناکتر مهد کودکه با رقم تقریبی ۷۰ تا ۱۲۰ دلار در روز !!
شهریه های دانشگاهها
شهریه های دانشگاهها بر اساس دلار استرالیا در نظر گرفته شده اند .این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی انتخاب شده و مرکز آموزشی در نظر گرفته شده متفاوت می باشند .
هزینه های در نظر گرفته شده زیر تنها برآوردی از شهریه ها بطور تخمینی بوده و جهت اطلاع از هزینه های واقعی توصیه می شود که با موسسات آموزشی در نظر گرفته شده تماس حاصل نمایید .
دانشگاهها :

تحصیلات پایه 9000 - 14000 دلار استرالیا در سال
لیسانس 10000 - 16500 دلار استرالیا در سال

مراحل تحصیلی بعد از لیسانس :

Graduate Certificate 9000 – 16000 دلار استرالیا در سال
Graduate diploma 11000 - 18000 دلار استرالیا در سال

فوق لیسانس- دکتری 11000 - 18000 دلار استرالیا در سال

آموزشهای فنی و حرفه ای 5500 – 18000 دلار استرالیا در سال

مدارس :

دبیرستان 6000 - 13000 دلار استرالیا در سال
ابتدائی و راهنمائی 5000 – 11000 دلار استرالیا در سال

دوره های آموزش زبان انگلیسی 3500 – 13500 دلار استرالیا در سال
هزینه های تحصیلات عالی در استرالیا برای دانشجویان در مقایسه با سطوح مشابه در انگلستان و ایالات متحده، بسیار مناسب و مطلوب میباشد.

پیش و پس از ورود به استرالیا

پیش از ورود به استرالیا باید کارهایی را قبل از ورود انجام دهید و چیز هایی را حتما همراه خود بیاورید :
۱-واکسیناسیون در برابر هپاتیت
۲-ترجمه شناسنامه و اصل آن
۳-ترجمه گواهینامه رانندگی و اصل آن
۴-ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه
۵-ترجمه تمامی سوابق کاری و اصل آنه
ا ۶-ترجمه تمامی گواهی های دوره های آموزشی یا مهارتی و اصل آنها
۷-ترجمه مدرک تحصیلی و اصل آن
۸-اصل گواهینامه بین المللی
۹-کپی مدرک تائیدیه تحصیلی یا همان Assessment مدرک شما
۱۰-ارز همراه را فقط به صورت دلار استرالیا همراه بیاورید و گر نه ضرر زیادی در هنگام تبدیل خواهید کرد.
(ترجمه ها ترجیحا به تائید امورخارجه رسیده باشد.برای بین المللی کردن گواهینامه اصل گواهینامه معتبر را با اصل گذرنامه و ۲۵۰۰۰۰ ریال وجه نقد در تهران به خیابان خرمشهر ـ خیابان عربعلی ـ سازمان اتوموبیلرانی و جهانگردی ببرید.۱ روزه انجام میشود!)


پس از ورود به استرالیا
پس از ورود کارهای مهمی دارید که باید هر چه سریعتر انجام دهید.
۱-در هواپیما ساعتی قبل از فرود به شما برگه ای داده میشود آن را را به دقت پر کنید.کوچکترین مطلب خلاف واقعیت برای شما مشکلات بزرگی درست میکند مخصوصا قسمت مربوط به قرنطینه.به یاد داشته باشید هرگونه خوراکی حیوانی یا گیاهی شامل خشک یا مرطوب ممنوع است.همچنین لوازم چوبی و اشیایی که از بدن حیوانات ساخته شده اند ممنوع هستند.فقط پسته شور و زعفران مجاز هستند. لیست مواد ممنوعه را در اینجا ببینید.
http://www.affa.gov.au
۲-در فرودگاه به قسمت مهاجرت مراجعه کنید تا عملیات Immigration clearance انجام شود.
۳-به هیچ وجه ارز همراه غیر استرالیایی را در فرودگاه تبدیل نکنید.به ضرر شماست.بهتر است این تبدیل را در بانکهای داخل شهر مانند ANZ و یا St. George تبدیل کنید.در کل ترجیحا ازر غیر استرالیایی نیاورید.
۴-اول به فکر خانه باشید چون تمامی کارهای مهم بعدی به آدرس و تلفن نیاز دارند.برای پیدا کردن خانه باید از روی سایتهای معتبری مثل این سایت ها دنبال خانه بگردید.سپس به آژانس مربوطه مراجعه کنید تا ترتیب دیدن ملک را برایتان بدهند. www.realestate.com.au و یا www.domain.com .
۵-گرفتن شماره مالیاتی یا TFN که از طریق اینتر نت نیز قابل انجام است. www.ato.gov.au
۶-بازکردن حساب بانکی در اولین فرصت.بانک ANZ به دلیل امکان تبادل حواله به ایران بهتر است.
۷-ثبت نام در سنتر لینک که لینک آن در پیوند های وبلاگ آمده است.
۸-ثبت نام در مدیکر یا خدمات درمانی که لینک آن در پیوند های وبلاگ آمده است .
۹-ثبت نام در AMES برای برنامه های رایگان AMEP یا Skill Max. آدرس :
http://www.ames.edu.au
۱۰-تبدیل گواهینامه بین المللی به گواهینامه استرالیا که لینک آن در پیوند های وبلاگ آمده است .برای اینکار فقط سه ماه فرصت دارید و بعد از این سه ماه نمیتوانید با گواهینامه خود رانندگی کنید.
پس از کارهای مهمی چون اجاره کردن خانه و حساب بانکی و ... نیاز به خریدن وسائلی پیدا میکنید. برای خرید لوازم منزل IKEA , Good Guys و برای لوازم صوتی و تصویری هم Dick Smith , Bing Lee وGood-Guys را پیشنهاد میکنم.سوپر مارکت های خوب هم عبارتند از Cole`s , K`mart , Woolworth ,Target , ... برای خرید لوازم دست دوم که معمولا بسیار هم ارزان هستند میتوانید از Garage Sale و یا روزنامه Trade Post خرید کنید.فراموش نکنید بعضی چیزها را با خود بیاورید چون اینجا خیلی گران هستند مانند کفش مردانه و لباس رسمی و گوشی های موبایل مدل بالا.
حمل و نقل شهری در استرالیا در مجموع گران است.راه آهن شهری وسیله مناسبی است.به همین علت نزدیکی یک خانه به ایستگاه مزیت بزرگی است.تاکسی را کلاٌ فراموش کنید چون از فرودگاه تا مرکز شهر بیش از 50$ و تا حومه شمالی بیش از 100$ است!دانشجویان و دانش آموزان از خدمات حمل و نقل عمومی با 50% تخفیف استفاده میکنند.خرید اتوموبیل نیز به صرفه است و با 5000 تا 15000 دلار اتوموبیل های خوبی میتوانید تهیه کنید به شرص آنکه گواهینامه استرالیایی گرفته باشید.
ایرانی های عاشق غذاهای ایرانی نگران نباشید همه چیز هست از سبزی قرمه گرفته تا تمامی محصولات یک و یک و بیژن و زرین و نون لواش و سنگک و سوهان قم و لیمو امانی تا جون آدمیزاد!روزنامه های ایرانی هم فراوان از جمله همشهری چاپ سیدنی.الکل دوستان گرامی!مشروبات الکلی به خصوص ویسکی خیلی گرون هستند تا حد مجاز از فری-شاپ فرودگاه خرید کنید!کامپیوتر یا نوت بوک هم ارزش آوردن دارند.همچنین سشوار و اتو و پلوپز برقی و گوشی تلفن منشی دار نه معمولی.برق اینجا با ایران یکیست و تبدیل دوشاخه نیز فراوان.
برای تفریح خانه اپرای سیدنی یکی از زیباترین مکانهای تفریحی استرالیاست.همچنین مرکز شهر.

سایت های مفید استرالیا

http://carsguide.news.com.au

خرید ماشین در استرالیا

http://www.carsales.com.au

خرید ماشین در استرالیا

http://www.domain.com.au

خرید خانه در استرالیا

http://www.seek.com.au

پیدا کردن کار در استرالیا

http://www.liveinaustralia.com

سایت زندگی در استرالیا

http://www.immi.gov.au

سایت اداره مهاجرت استرالیا

http://www.medicareaustralia.gov.au

سایت مدیکر

http://www.centrelink.gov.au

سایت سنترلینک

http://www.rta.nsw.gov.au

سایت اداره راهنمائی و رانندگی

http://www.australian-universities.com/list

سایت دانشگاههای استرالیا

http://www.workpermit.com/australia/australia.htm

سایت اطلاعات مجوز کار در استرالیا

http://wwwrsphysse.anu.edu.au/~mdl112/apcpst/jpg/Australia_map.jpg

نقشه استرالیا

http://www.atnf.csiro.au/observers/visit/sydney.gif

نقشه سیدنی

http://ielts4u.blogfa.com/

کتابهای آیلس

http://www.ielts-blog.com/index.php/category/1

سایت آیلس

http://www2.australia.com/home_au.aust?L=en&C=AU

گردشگری در استرالیا

http://www2.australia.com/home_au.aust?L=en&C=AU

سفارت ایران در کانبرا

http://www.unimelb.edu.au/

دانشگاه ملبورن

http://www.unsw.edu.au/

دانشگاه نیوساوت ولز

http://www.armansis.com/studentdispatch-australia-approval-fa.html

دوره های تحصیلی در استرالیا

http://www.hays.com.au/salary

درآمدهای شغلهای مختلف در استرالیا

http://www.qantas.com.au

هواپیمایی استرالیا

http://www.railmaps.com.au/austrail.htm

قطار و نقشه راه آهن در استرالیا

http://www.livingin-australia.com/compare-australia-cities.htm

مقایسه شهرهای استرالیا

http://www.yellowpages.com.au/

استرالیا yellowpage

اطلاعات متفرقه استرالیا

آداب و موارد ایمنی
برای نشان دادن علاقه و گوش کردن حتما به چشمان مخاطب خود نگاه کنید
بعد از عطسه کردن حتما عذر خواهی کنید
در ملاقات اول کسی را با نام کوچک صدا نکنید مگر اینکه خودش از شما بخواهد . البته در ادارات افراد همدیگر را با نام کوچک صدا می کنند
در ملاقات اول از بوسیدن و یا بغل کردن جدا خودداری نمایید و فقط به دست دادن اکتفا کنید

گفتن کلمات لطفا
Please
و
Thank you
در هنگام انجام کار فراموش نشود
دعوت شدن به یک رستوران یا بار و یا کافی شاپ به معنای همراهی دعوت کننده است نه پرداخت صورتحساب توسط ایشان
در صورت دریافت دعوت نامه حضور و یا عدم حضور حتما به اطلاع دعوت کننده رسانده شود
در صورت تاخیر در یک قرار ملاقات حتما باید این تاخیر را با اطلاع طرف دیگر برسانید
سیگار کشیدن در ادارات و مجامع عمومی ممنوع می باشد
پوشیدن لباسهای سنتی در ادارات ممنوع میباشد
از انجام هر حرکتی که جنبه نژاد پرستی داشته باشد خودداری کنید
تحقیر - تهدید - فحش دادن و توهین به دیگران خلاف قانون بوده و شدیدا با ان برخورد میشود
لخت بودن افراد به معنای رضایت انها نیست از عکس گرفتن - خیره شدن و دست زدن جدا خودداری فرمایید که غفلت موجب پشیمانی است


راههای ارتباطی
حمل و نقل عمومی در شهرها وكلان شهرها معمولا گسترده و كارآمد ، در سطح استانداردهای بين المللی قرار داردو قيمت آن مناسب است . خارج از مناطق پرجمعيت اصلی ، داشتن وسيله نقليه شخصی ضروری است ، اگر چه خدمات اتوبوس رانی در سراسر كشور موجود است و ارزان ترين شكل حمل و نقل را عرضه می كند. سفر هوايی بهترين و سريع ترين را ه برای رفت و آمد در سطح كشور استراليا محسوب می شود و قيمت آن به طور كلی مناسب است . بهای بليط های بين المللی گران است ، اگر چه نرخ پروازهای انگلستان به استراليا رقابتی است . شبكه خط آهن چندان وسيع نيست و اگر چه خط آهن های متعددی در سراسر كشور كشيد شده است، سفر با اين وسيله كند است و اكثر استراليايی ها ترجيح می دهند با هواپيما سفر كنند. بسياری از شهرها خط آهن شهری و حومه ای دارند، اگر چه كيفيت و سطح آنها بسيار متفاوت است . استفاده از اتومبيل بهترين راه رفت و آمد در استرالياست ، اگر چه قيمت جاده های استراليا به خصوص بين شهر های بزرگ بسيار خوب است ، اگر چه جاده ها در نقاط دورافتاده اغلب خاكی هتسند. ترافيك و آلودگی در برخی شهرهای بزرگ به خصوص سيدنی ، مشكلات ديرينه ای محسوب می شوند. در استراليا رانندگی از سمت چپ صورت می گيرد.

فری های مخصوص حمل مسافر و اتومبيل از جزيره اصلی به تاسمانی فعال هستند و سيدنی هشت مسير اصلی فری دارد كه اكثر افرادی از آنها استفاده می كنند كه بايد هر روز اين مسير را از خانه تا محل كار اصلی طی كنند.
تحصيلات
تحصيلات مجانی و برای همه بچه های مقيم در استراليا ازسن 6 تا 16 سالگی اجباری است ، اگر چه دولت فعالانه دانش آموزان را تشويق می كند كه تا سن 18 سالگی تحصيلات تمام وقت خود را ادامه دهند. توجه داشته باشيد كه اجازه حضور در مدارس دولتی برای فرزندان خارجيان، به نوع و مدت ويزای والدينشان بستگی دارد و ممكن است هميشه امكان پذير نباشد. اكثر بچه های استراليايی در مدارس دولتی حضور می يابند، اگر چه مدارس خصوصی بسياری نيز داير هستند كه از بودجه نيمه دولتی برخوردارند.

تسهيلات پزشكی
استراليا يك طرح درمان ملی دارد كه افرا د سهم خود را به آن می پردازند (5/1 در صد از درآمد مشمول ماليات ) كه Medicare نام دارد و 85 درصد از هزينه های درمانی ( با نرخ های تعرفه ای ) را می پردازد و خدمات بيمارستان را به شكل رايگان در اختيار افراد قرار می دهد. داشتن بيمه درمانی برای افراد غير مقيم و بازنشستگانی كه تحت پوشش Medicare نيستند، ضروری است . گردشگران بسياری از كشورها از جمله انگلستان تحت پوشش موافقت نامه هالی دوجانبه قرار می گيرند.
حيوانات خانگی
استراليا برای حفظ حيات وحش و دام های بی نظير خود، قوانين سختی در خصوص قرنطينه كردن دارد . برای وارد كردن حيوانات خانگی ( مثل سگ يا گربه ) بايد از خدمات بازرسی و قرنطينه استراليا با آدرس زير مجوز بگيريد:
Australian Quarantine and Inspection service, GPO Box 858, Canberra ACT 2601, Australia tel 02-62723933.
ماليات در استراليا
ماليات بردرآمد در استراليا كاري نسبتا پيچيده است, مگر اينكه مانند اكثر كارمندان استراليا ماليات بردرآمد خود را از طريق سيستم PAYE (مالياتي كه هم زمان با كسب درآمد پرداخت مي گردد), بپردازيم. اگر داراي شغل آزاد هستيد, مشمول پرداخت ماليات برحسب سيستم PAYE نمي شويد.اين نوع ماليات, براي افرادي قابل اجراست كه سالانه درآمد يا حقوق آنان بيش از 999 دلار باشد و داراي مشاغلي مثل تجارت, كشاورزي يا معدن كاوي باشند. (اين مشاغل تحت پوشش سيستم PAYE قرار نمي گيرند).

ماليات موقتي, توسط شاغلين آزاد به صورت اقساط 3ماهه پرداخت مي گردد. درسال 1985, دولت استراليا سيستم مالياتي جديدي را به نام ماليات بر سرمايه معرفي كرد. بدين صورت, كه اگر اموالتان را بفروشيد يا مبلغ مهمي را در سال مالي دريافت كنيد, مشمول پرداخت ماليات بر سرمايه خواهيد شد. دارايي هايي كه در معرض ماليات بر سرمايه قرار مي گيرند عبارتند از:
- دارايي هاي شخصي اي كه براي سرگرمي استفاده مي شوند و خريد آنها بيش از 100 دلار ارزش دارد؛ مثل آثار هنري, كلكسيون تمبر, جواهرات, سكه يا عتيقه جات.

- دارايي هاي شخصي قهرست نشده (غير از زمين يا ساختمان) كه براي سرگرمي و به طور شخصي استفاده مي شوند و ارزش هر كدام بيش از 5000 دلار است؛ مثل مبل راحتي.
- دارايي هاي ديگر عبارتند از: سهام ها و اموال غيرمنقول؛ مثل خانه ييلاقي.

ماليات هرنوع آموزش دراستراليا برعهده دولت است,اما ماليات HECS كه مربوط به مسائل آموزشي است براي كساني درنظر گرفته شده است كه درآمد بيش از403/ 26دلار دارند.دولت محلي معمولا متصدي يك استان يا ناحيه است و مسئول تهيه و ابقاء تسهيلات و ايجاد امكانات ورفاه عمومي است.مثلا براي كسب جوازساختمان و ياتوسعه ساختمان, تقاضانامه ها بايد به دولت محلي ارايه شوند و جلسات فراواني از سوي دولت محلي در مورد موضوعاتي مثل برنامه ريزي و توسعه منطقه اي براي عموم برپا مي گردد.

1.ويزاي دائمي برای والدین :

اين ويزا براي افرادی است که شهروند استرالیا هستند یا اقامت دائم در استرالیا دارند و می خواهند از طریق اسپانسر والدین خود را به استرالیا بیاورند.
در صورتی می توانید از ویزا استفاده نمایید که شما والدین یک شهروند استرالیا یا والدین یک مقیم دائم (Permanent resident) باشید. همچنین بایستی حداقل نیمی از فرزندان شما شهروند یا مقیم دائم استرالیا باشند. بعنوان مثال چنانچه شما دارای سه فرزند هستید بایستی دو فرزند شما در استرالیا اقامت دائم داشته باشند. شما بایستی توسط فرزند خود به مدت دو سال اسپانسر شوید. همچنین متقاضی این ویزا می بایست دارای سلامتی کامل باشید و مراحل آزمایش های سلامتی را با موفقیت بگذراند. بعد از اقدام کردن برای این ویزا به متقاضی ویزای اقامت دائم داده خواهد شد و می تواند بصورت نا محدود در استرالیا اقامت داشته باشد. همچنین متقاضی از مزایای بیمه درمانی عمومی (Medicare) بهره مند خواهد شد. بعد از دو سال اقامت در استرالیا می توانید جهت دریافت Citizenship اقدام نمایید.

آیا شما می توانید بعد از اینکه ویزای دائم گرفتید برای والدین خود اقدام نمایید؟
پاسخ ) بایستی نیمی از فرزندان در استرالیا مقیم دائم و یا شهروند باشند. چنانچه شما فرزند دومی باشید که ویزای اقامت دائم می گیرید می توانید برای والدین خود اقدام کنید. اما فرزندی که قبل از شما در استرالیا بوده است باید اسپانسر والدین شود.

2.ویزای Partner :

اين ويزا براي شهروندان استرالیایی و یا افرادی که دارای اقامت دائم می باشند و می خواهند که شریک زندگی خود را به استرالیا بیاورند ٬ می باشد. شریک زندگی در اینجا شامل همسر ٬ نامزد و یا defacto می باشد. در صورتی دارای شرایط این ویزا خواهید بود که با یک شهروند استرالیایی و یا مقیم دائم استرالیا ازدواج ٬ نامزد و یا defacto باشید. چنانچه پرونده شما برای این ویزا موفقیت آمیز باشد به شما یک ویزای دو ساله Provisional داده خواهد شد و بعد از این دو سال شما می توانید برای گرفتن ویزای دائم اقدام نمایید. مدت زمان گرفتن این ویزا بین 6 تا 8 ماه می باشد.